Qeni besnik: Kujton pronaren e ndjerë

14:16 / 17.01.2013

Edhe dy muaj pasi pronarja e tij vdiq, një qen në Itali çdo ditë viziton kishën të cilën ajo e kishte vizituar.

Ciccio, deltari 12 vjeçar gjerman, çdo ditë pret para altarit të kishës Santa Maria Assunta, që gjendet në fshatin e San Donaci, në rajonin jugor të Pulias.

Qen shkon në kishë çdo pasdite, menjëherë pasi kumbojnë kambanat, ashtu siç kishte bërë pronarja e tij kur ishte gjallë.

Pronarja ka vdekur papritmas në fund të nëntorit të vitit të kaluar. Ciccio ka marrë pjesë në varrim dhe e ka përcjellë arkivolin derisa është varrosur.

Besnikëria e këtij qeni ka impresionuar aq shumë fshatarët, për çka e adoptuan bashkërisht, për ta ushqyer dhe kujdesur për të.

Donato Panna, prifti lokal, e lejon qenin të ulet para altarit gjatë meshës. /Telegrafi/

 

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.