Qeni që zbulon infeksionet (Video)

10:07 / 16.12.2012

Qeni me emrin Cliff është i trajnuar që të nuhasë bakteret vdekjeprurëse kur vjen në kontakt me pacientin.

Bakteri Clostridium difficile shkakton probleme të shumta nëpër spitale, mes të cilave u shkakton barkqitje personave që veçmë janë të sëmurë.

Për të vërtetuar nëse një pacient është i infektuar nevojitet analiza e jashtëqitjes që mund të zgjatë disa ditë. Për këtë arsye, shkencëtarët pranë Qendrës mjekësore universitare VU në Amsterdam e kanë trajnuar qenin dyvjeçar që të kërkojë këtë bakter te pacientët.

Atij i mjafton që të kalojë pranë krevatit të të infektuarit dhe e zbulon praninë e bakterit në fjalë. /Telegrafi/

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.