Qentë bëhen shoferë

16:46 / 8.12.2012

Edhe miku më i mirë i njeriut që ka katër putra mund të drejtojë një automjet, falë një programi të posaçëm të aplikuar në Zelandën e Re.

Mark Vette, përgjatë dy muajve, u mësoi tre qenve si të drejtonin një automjet duke treguar qartë se sa talent kishin kafshët e braktisura – transmeton BalkanWeb.

Ideja erdhi nga një agjenci publiciteti, DraftFCB, të cilës marka e automjeteve ‘Mini’ i kërkoi një fushatë për të luftuar paragjykimet ndaj qenve të braktisur.

Qentë Porter, Monty dhe Ginny filluan trajnimin e tyre në një automjet lodër, në mënyrë që të mësoheshin me komandat bazë, para se të hipnin në një veturë të vërtetë. /Telegrafi/

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.