Shimpanzetë mbajnë mend më mirë se njerëzit? (Video)

16:34 / 16.02.2013

Një studim i realizuar në Japoni ka treguar se shimpanzetë japin rezultate më të mira se njerëzit në testet e caktuara kognitive (njohëse).

Disa nga këto teste, janë edhe kujtesa e shpejtë dhe përsëritja e numrave, ndërkaq protagonisti i programit hulumtues ishte majmuni 12-vjeçar Ayumu, i cili i njeh numrat nga 1 deri në 19-të.

Sipas Tetsuro Matsuzawas nga Instituti për studime të primatëve pranë Universitetit në Kyoto, këto rezultate mund të ngjallin reagime, sepse njerëzit e kanë vështirë ta pranojnë faktin se shimpanzetë janë më të mira se ata në disa aspekte mentale. /Telegrafi/

 

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.