21 Janarit, sot mbrojtja jep konkluzionet

10:28 / 6.02.2013

Zhvillohet sot në Gjykatën e Shkallës së Parë seanca gjyqësore për të akuzuarit e 21 Janarit ku pritet që mbrojtja të paraqesë konkluzionet e saj përfundimtare. Seanca zhvillohet një jave pas pretencës së Prokurorisë, e cila kërkoi 48 vjet burg për dy prej të akuzuarve kryesorë për ngjarjet e 21 janarit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ku mbetën të vrarë 4 demonstrues.

Organi i akuzës pretendon se gardistët kanë qëlluar drejtpërdrejt mbi demonstruesit dhe për këtë arsye ka kërkuar 23 vjet burg për ish-shefin e Gardës së Republikës, Ndrea Prendi, i akuzuar për vrasjen e demonstruesit Faik Myrtaj dhe 25 vjet burg për ish-gardistin Agim Llupo, duke e cilësuar fajtor për vrasjen e Ziver Veizit dhe Hekuran Dedës.

E vetmja vrasje e pazbardhur e protestës së 21 Janarit është ajo e Aleks Nikës, për të cilën Prokuroria ka theksuar se është akoma në hetim.

Ndërkaq, ish-shefi i gardës Ndrea Prendi në seancën e kaluar gjyqësore nuk pranoi akuzat e Prokurorisë, duke hedhur dyshime mbi punën e organit të akuzës në hetimin e çështjes. Sipas Prendit mbi gardën është ushtruar presion nga ana e Prokurorisë gjatë fazës së hetimeve.

Ky proces gjyqësor i nisur dy vjet më parë po shkon drejt mbylljes së tij në Gjykatën e Shkallës së Parë ku pritet që kjo trupa gjyqësore e kryesuar nga gjyqtari Besnik Hoxha të dalë me një vendim për dy të akuzuarit. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.