Afganistan: Sulm në një postbllok policie

15:20 / 27.02.2013

Një sulm i talibanëve në një postbllok policie në lindje të vendit ka lënë të vdekur 17 njerëz, bëjnë të ditur zyrtarë afganë.

Ende nuk dihen detaje të sulmi, ndërsa Guvernatori provincial Musa Khan Akbarzada tha se sulmuesit kanë vrarë 10 policë dhe shtatë civilë brenda një postblloku të policisë në rajonin e Andarit.

Dy zyrtarë të tjerë provincialë, duke folur në kushte anonimiteti, theksuan se të gjitha viktimat ishin policë dhe ishin helmuar para se të ishin vrarë.

“The New York Times" citon ndërkohë zyrtarë anonimë sipas deklaratave të të cilëve thuhet se viktimat ishin droguar nga militantët e prezantuar si policë.

Zëdhënësi taliban, Zabiullah Muxhahid tha për agjencinë franceze AFP se, sulmi është bërë nga militantët. /Rel/Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.