Afrika Jugore: Nelson Mandela mbetet në spital

20:35 / 23.12.2012

Ish presidenti i Afrikës Jugore, Nelson Mandela, do të mbetet në një spital në Johanesburg, edhe gjatë festave të Krishtlindjeve.

Mandela, 94 vjeçar, po mjekohet nga infekcioni në mushkëri dhe operacioni i gurit në fshikëz.

Një zëdhënës i presidentit të Afrikës Jugore, Jacob Zuma, tha se mjekët nuk kanë vendosur se kur Mandela do të lirohet nga spitali, megjithqë ai po ripërtrihet në mënyrë të kënaqshme.

Kryepeshkopi jugafrikan, Desmond Tutu, tha sot se ai ishte lutur për ripërtritjen e shpejtë të Mandelës, transmeton REL.

Tutu dhe Mandela janë fitues të Çmimit Nobel për Paqe për punën e tyre në përfundimin e aparteidit në Arikën Jugore. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.