Assadi nuk heq dorë nga “parimet” e tij

23:37 / 11.02.2013

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, ka thënë se nuk do të heqë dorë nga “parimet” e tij, me gjithë “presionet dhe komplotet”, raporton agjencia zyrtare e lajmeve në Siri, Sana.

“Siria do të mbetet në qendër të botës arabe dhe nuk do të heqë dorë nga parimet e saj, edhe pse i është nënshtruar presionit shtesë dhe është bërë shënjestër e komploteve të ndryshme”, i ka thënë Assad një delegacioni nga Jordania.

Kreu i opozitës, Ahmed Moazal-Hatib, ka thënë sot se nuk ka marrë ende asnjë përgjigje nga regjimi i Assadit, për propozimin e tij për negociata.

Hatib ka thënë se është i gatshëm për bisedime direkte me përfaqësuesit e regjimit, të cilët “nuk i kanë duart e përgjakura”.

Siria ka parë protestat e para antiqeveritare në mars të vitit 2011. Regjimi ka shtypur dhunshëm protestuesit opozitarë, të cilët kërkojnë reforma demokratike.

OKB thotë se mbi 60,000 njerëz, shumica nga ta civilë, kanë humbur jetë në gati dy vjet trazira.

Shtetet e Bashkuara dhe shumë vende evropiane i kanë bërë vazhdimisht thirrje Assadit që të japë dorëheqje./Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.