Autoritetet serbe takohen sërish për Kosovën

16:50 / 13.02.2013

Autoritetet më të larta të Serbisë takohen sot në Presidencën serbe. Siç raportojnë mediat në Beograd, temë kryesore e takimit do të jetë Kosova dhe integrimi evropian.

Kosova dhe integrimi në BE kanë qenë temë edhe e takimit të sotëm në Paris të ministres serbe për integrime, Suzana Grubjesic, dhe kryetares së Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë të Francës, Elizabet Gigu, transmeton Rel.

Kjo e fundit ka thënë se pranimi i shtetësisë së Kosovës mund të jetë parakusht për perspektivën evropiane të Serbisë, ndonëse “nuk është përmendur zyrtarisht”.

Autoriteti më i lartë shtetëror i Serbisë ka mbajtur disa takime për Kosovën, pasi normalizimi i marrëdhënieve me shtetin i ri i është vënë kusht Beogradit për avancimin drejt BE-së. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.