Balaj lirohet nga Burgu i Dubravës

20:39 / 28.12.2012

Paneli për lirimin me kusht ka marrë vendimin që ta lirojë nga dënimi Idriz Balajn, i cili ishte dënuar për krime lufte në vitin 2002. Me këtë rast paneli i ja ka falur dy vite e gjysmë nga koha e dënimit të mbetur.

Lajmin për “Klan Kosova” e ka konfirmuar kordinatori i Panelit për lirime, Bedri Duraku.

Balaj ishte i arrestuar nga Gjykata e Hagës së bashku me ish-kyeministrin Ramush Haradinaj dhe Lahi Brahimajn, të cilët u liruan kohë më parë.

Për dallim nga Haradinaj e Brahimaj, Balaj - pas lirimit nga Haga - iu desh që të “niset” në Dubravë.

Avokati i tij mbrojtës ka thënë më parë për KK se nuk ka logjikë që ai të mbahet në burg me akuzat e njëjta për krime nga të cilat në Hagë u shpallë i pafajshëm.

Një dënim i vitit 2002, nga një gjykatë vendore, bëri që Balaj të mos e shijojë deri tash lirinë e tij. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.