BE: Peci dhe Pavicevic janë zyrtarë ndërlidhës

21:13 / 5.02.2013

Bashkimi Evropian i quan zyrtarë ndërlidhës Lulëzim Pecin e Dejan Pavicevicin, të emëruar nga Qeveria e Kosovës, përkatësisht ajo e Serbisë, si diplomatë që do të përfaqësojnë shtetet e tyre në Prishtinë dhe Beograd .

Zyra e BE-së në Prishtinë ka thënë se krejt çka kanë mundur të thonë përfaqësuesit evropianë është se iu takon kryeministrave të dy vendeve t’iu sqarojnë qytetarëve të tyre se çka u morën vesh në Bruksel.

“Të gjitha përgatitjet e nevojshme janë bërë për të akomoduar oficerët ndërlidhës në të dy shtetet. Për momentin po punohet në detaje. BE-ja është këtu thjesht për të dhënë ndihmë në implementimin e marrëveshjeve, ndërkaq u përket dy kryeministrave t’u sqarojnë qytetarëve të tyre se çka janë marrë vesh”, ka thënë për KTV zëdhënës i Zyrës së BE-së në Kosovë, Stojan Pelko.

Dejan Pavicevic është caktuar nga Serbia oficer ndërlidhës i tyre në Kosovë, si rrjedhojë e marrëveshjes së arritur mes Thaçit e Dacicit.

Ndërsa Lulzim Peci, i caktuar nga Qeveria e Kosovës, do të niset në drejtimin e kundërt. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.