Bora shkakton ndërprerje të rrymës në Dukagjin

19:34 / 19.01.2013

Pas reshjeve të fundit të borës në rajonin e Dukagjinit, që nga pasditja e së enjtes, pjesa dërmuese e fshatrave të komunës së Deçanit kanë ngelur pa energji elektrike. Moti i ligë që mbretëroi gjatë 48 orëve të fundit ka rrëzuar dhjetëra shtylla elektrike duke e bërë të pamundur furnizimin me energji.

Banorët e këtyre fshatrave janë vetorganizuar gjatë gjithë ditës së sotme për riparimin e shtyllave elektrike. Ata janë të shqetësuar për rrjetin ekzistues të furnizimit me energji dhe pasivitetin e KEK-ut për të sanuar gjendjen e krijuar, transmeton RTK.

Zyrtarët e KEK-ut, përmes një komunikate kanë njoftuar se vetëm gjatë 48 orëve të fundit janë shkaktuar mbi 120 prishje të rrjetit elektrik.

E në anën tjetër, gjendje e rëndë e furnizimit me energji elektrike, gjatë dy ditëve të fundit, raportohet të jetë edhe në shumë fshatra të komunës së Pejës dhe komunës së Junikut. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.