Brahimi: Assad duhet të përfundojë pushtetin

9:48 / 10.01.2013

I dërguari ndërkombëtar për krizën siriane, Lakhdar Brahimi thotë se nuk beson se presidenti Bashar al-Assad duhet të jetë i përfshirë në një qeveri kalimtare që mund të shfaqet si pjesë e një rezolute e luftës civile siriane.

Ai këto komente i bëri gjatë një interviste për agjencinë e lajmeve Reuters.

Brahimi gjatë një intervistë të dhënë kohë më parë për BBC-në, pati thënë se shumë sirian besojnë se 40 vite është periudhë shumë e gjatë e sundimit nga familja Assad, transmeton “Evropa e Lirë”.

Presidenti aktual, ka marr pushtetin në vitin 2000, pas 30 viteve të sundimit nga babai i tij. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.