Brahimi: Situa në Siri – shumë e keqe

14:25 / 30.12.2012

I dërguari ndërkombëtar për Sirinë, Lakhdar Brahimi, i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të pranojë propozimin për fundin e konfliktit në këtë vend.

Brahimi, i dërguar i Kombeve të Bashkuara dhe i Ligës Arabe, ka thënë se plani bazohet në një nismë të dështuar të paqes, për të cilën është arritur marrëveshje në muajin qershor, në Gjenevë.

Propozimi, i cili bën thirrje për armëpushim dhe krijimin e një qeveri të re, nuk sqaron fatin e presidentit të vendit, Bashar al-Assad – një lëshim ky që ka ngritur kundërshtime në mesin e opozitës siriane, por edhe më gjerë, transmeton Rel.

Brahimi, megjithatë, ka bërë thirrje për hapa urgjentë, duke e përshkruar situatën në Siri si shumë të keqe.

“Situata në Siri është shumë, shumë e keqe dhe dallimet janë në rritje”, ka thënë ai.

Konflikti ndërmjet forcave qeveritare të Sirisë dhe kryengritësve rebelë ka lënë mbi 44,000 njerëz të vrarë. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.