Dacic: Zgjidhja për Kosovën, vetëm me kompromis

14:20 / 25.02.2013

Qeveria e Serbisë është unike dhe ka konsideruar se mund të ketë një zgjidhje të drejtë të problemeve me Kosovën, vetëm me kompromis të nevojshëm nga të dyja palët, ka deklaruar kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic, në një takim që mbajti me ambasadorët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gjermanisë, Britanisë, Francës dhe Italisë dhe me kreun e misionit të BE-së në Beograd.

Ndërkaq, qëllimi i këtij takimi ishte dialogu në mes Prishtinës dhe Beogradit dhe zbatimi i marrëveshjeve të arritura.

“Qëllimi i dialogut është që të sigurojë rendin dhe mbijetesën e serbëve në Kosovë dhe stabilitetin e qëndrueshëm në rajon”, theksoi Dacic, transmeton “Zëri”.

Serbia mbështet zbatimin e reformave dhe është në rrugën e duhur për të marrë një datë për fillimin e bisedimeve të pranimit me Bashkimin Evropian, thuhet në një deklaratë të lëshuar për media nga Qeveria e Serbisë. /Telegrafi/

 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.