Davutoglu: Qeveria siriane po bënë “krime të luftës”

15:34 / 3.02.2013

Turqia i ka bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të kërkuar qasje humanitare në qytetet e sulmuara në Siri.

Ministri i jashtëm turk, Ahmet Davutoglu, tha sot në Konferencën për Siguri në Munih, se OKB-ja duhet ta kaloj rezolutën me të cilët kërkohet që Siria të lejoj qasje humanitare në qytetet Alepo, Homs, Hama e të tjera, transmeton REL.

Ai, poashtu, theksoi se Këshilli i Sigurimit duhet ta miratoj një rezolutë me të cilën do të kërkohej që forcat qeveritare të Sirisë ta ndalnim menjëherë bombardimin e qyteteve pa dallim.

Davutoglu tha se “strukturat e Luftës së Ftohtë” mbeten në Këshillin e Sigurimit dhe ia pamundësojnë veprimin, por komuniteti ndërkombëtar nuk mund të qëndroj në vend, derisa qeveria në Siri bënë “krime të luftës” kundër popullit të vet. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.