Deda: Më 4 mars, “Republika Sërpska” në veri

21:42 / 25.02.2013

Drejtori i Institutit KIPRED, Ilir Deda ka tërhequr vërejtjen se dialogu Prishtinë – Beograd, po prodhon një rezultat të keq sa i përket veriut të Kosovës.

Ai në një intervistë për Klan Kosova ka thënë se nëse politika kosovare, me theks të veçantë opozita, hesht deri më 4 mars, “atëherë Kosova duhet ta baj me shëndet Republika Sërpska në veri”, transmeton reporteri.

Deda ka thënë se Asociacioni i Komunave të Veriut, do të jetë një asociacion i veçantë, nga ai i paraparë në Pakon e Ahtisaarit.

Sipas tij, ky organizim i veriut, i cili do të dalë nga kjo marrëveshje, nuk do ta ketë emrin Republikë, por do të jetë i tillë. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.