Dita e Bajramit, të dielën, më 19 gusht

20:34 / 16.08.2012

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit përfundon ditën e shtunë, më 18 gusht, kurse dita e parë e festës së Fitër – Bajramit është të dielën, më 19 gusht.

Manifestimi qendror kushtuar festës së Fitër – Bajramit do të mbahet në xhaminë “Sulltan Mehmet Fatih” (Xhamia e madhe) në Prishtinë, ndërkaq fillon në orën 5:05, me faljen e namazit të sabahut, pas të cilit do të jenë ligjërata tematike kushtuar kësaj feste nga kryeimami, Sabri Bajgora.

“Namazi i Fitër – Bajramit falet në orën 6:23, Hytben do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i cili do t’i drejtohet opinionit të gjerë me një mesazh për festën”, njofton BIK.

Më 19 gusht, myftiu Tërnava, si tradicionalisht organizon pritje në selinë e Kryesisë së BI të Kosovës nga ora 9:00 deri në 12:00.

“Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës të gjithë besimtarëve dhe opinionit të gjerë ua uron festën e Fitër-Bajramit, duke e lutur Zotin që të na ketë pranuar agjërimin, lutjet dhe ibadetet tona. Me fat festa e Fitër-Bajramit”, thuhet në njoftimin e BIK-ut. /Telegrafi/

 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.