Dy persona lirohen nga akuza për pastrim të parave

15:16 / 10.12.2012

Një trup gjykues i përbërë nga një gjyqtar i EULEX-it dhe dy gjyqtarë të Kosovës, i kryesuar nga një gjyqtar i EULEX-it në Gjykatën e Qarkut në Prizren, liroi Resmije Osmanin dhe Gëzim Rexhajn nga akuzat për vepër penale të pastrimit të parave, shmangies së tatimit, kontrabandës së mallrave dhe keqpërdorim të autorizimit ekonomik.

Të pandehurit akuzoheshin që e kanë shfrytëzuar kompaninë “Petrol – Nol” në Prizren për t’i kryer krimet e përmendura.

“Trupi gjykues i Gjykatës së Qarkut liroi të dytë Osmanin dhe Rexhajn sepse nuk gjeti dëshmi që do t’i mbështesnin akuzat. Trupi gjykues argumentoi që të dhënat personale të Osmanit dhe Rexhajt ishin keqpërdorur për t’i kryer veprat penale të përfshira në aktakuzë”, thuhet në kumtesën e EULEX-it.

Rasti është ndjekur penalisht nga një prokuror i Kosovës nga Prokuroria Speciale e Kosovës (PSRK). /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.