EULEX-i pret ftesën e Kuvendit për të informuar

19:29 / 7.02.2013

Zyrtarët e EULEX-it njëherë për njëherë nuk ndihen të obliguar për të informuar Kuvendin e Kosovës për situatën në veri. Zëdhënësi i EULEX-it, Blerim Krasniqi, ka deklaruar për Telegrafin se deri tash misioni evropian nuk ka marrë ndonjë kërkesë për të informuar deputetët për gjendjen në veri.

Ideja që EULEX-i të informojë është hedhur nga anëtari i Komisionit për Punë të Brendshme dhe Siguri, Fatmir Xhelili.

Deputeti i partisë në pushtet kishte deklaruar se informimi nga institucionet e sigurisë vendase dhe ndërkombëtare është më se i nevojshëm, për shkak se në veri të Kosovës është tensionuar situata, që mund të jetë edhe pasojë e procesit të bisedimeve Kosovë-Serbi.

Xhelili ka deklaruar më herët se do të angazhohet që EULEX-it të dërgohet një kërkesë zyrtare, ndërsa pret që misioni evropian të reflektojë pozitivisht.

Sipas tij, për të përmirësuar situatën e sigurisë duhet që të ketë një bashkëpunim më të mirë ndërmjet EULEX-it dhe Policisë së Kosovës. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.