Fule, në Shqipëri mungon kultura e kompromisit

10:57 / 1.02.2013

Në prag të vizitës të së hënës në Tiranë komisionari evropian për zgjerim Stefan Fule ka ironizuar klasën politike shqiptare. Përmes një komenti të publikuar në rrjetin social Twitter Fule thotë se në Shqipëri nuk ka kulturë të kompromisit.

“Zgjedhjet janë të rëndësishme për Shqipërinë por nuk zgjidhin çështjet kritike. Në Shqipëri nuk ka kulturë kompromisi dhe përfshirje”.

Të hënën Fule do të mbërrijë në Tiranë në një përpjekje për të ndikuar në arritjen e një konsensusi për miratimin e tre ligjeve që kërkohen për marrjen e statusit të vendit kandidat.

Një përpjekje që siç duket do të dështojë pasi pesimizmin e ka shprehur Fule që pa ardhur në Tiranë dhe pa takuar asnjë prej autoriteteve drejtuese shtetërore dhe partitë politike. /Telegrafi/

 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.