Greqia kthen 35 familje shqiptare në kufij për shkak të vendlindjes

14:29 / 17.01.2013

Autoritetet greke në pikën kufitare të Kakavijës kanë vijuar edhe sot kthimin e familjeve shqiptare, me pretendimin për parregullsi në pasaporta.

Pas incidentit me 10 familje pasditen e djeshme, edhe gjatë natës ka pasur pengim të kalimit për në tokën helene nga pala greke.

Sipas News24, kthimi ka vijuar gjatë gjithë natës ndërkohë, që policia e Gjirokastrës ka bërë të ditur se bëhet fjale për 15 fëmijë të kthyer, që kanë qëndruar në kushte të vështira për shkak të motit të rënduar me reshje.

Policia bën të ditur se për çështjen në fjalë ka patur një takim mes drejtorit të kufirit të pikës së Kakavijes Admir Abrija me homologët greke.

Kthimet sikundër pretendohet, kanë të bëjnë me të drejtën ndërkombëtare të toponimeve. Deri më tani regjistrohen gjithsej 35 familje të kthyera. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.