Hoxhaj: Serbia duhet ta njeh realitetin

15:30 / 25.02.2013

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj në një intervistë për të përjavshmen austriake “Profil” ka thënë se ka ardhur koha që Serbia të njeh realitetin e Kosovës së pavarur.

Sipas tij, bazë e mirë për këtë është dialogu për normalizimin e marrëdhënieve në mes dy shteteve sovrane.

“Në në një periudhë sa më afatshkurtër Serbia duhet ta njeh realitetin e Kosovës së pavarur dhe si një shtet fqinjë të saj”, ka shtuar Hoxhaj.

Duke folur për procesin e normalizimit të marrëdhënieve në mes dy shteteve sovrane, Hoxhaj ka thënë se një pikë e rëndësishme në takimin e fundit të kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe atij të Serbisë, ka qenë shpërbërje e strukturave të sigurisë, policisë dhe shërbimit inteligjent që Beogradi mban dhe financon në veri të Kosovës.

“Gjasat janë të mëdha, që në takimin e radhës mes kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe atij të Republikës së Serbisë, që do të mbahet me 4 mars të kemi një përparim”, ka shtuar ai.

Sipas kryediplomatit kosovar, serbet që jetojnë në katër komunat e veriut të Kosovës, do kenë të drejta për komunat e tyre, ashtu siç parashihet në Kushtetutën e Republikën së Kosovës, të cilat janë të pranishme edhe në planin e ish presidentit finlandez, Martti Ahtisaari. /Telegrafi/


 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.