Iran: Arrestohet prokurori, aleat i Ahmadinejadit

14:24 / 5.02.2013

Presidenti i Iranit Mahmud Ahmadinejad ka denoncuar gjyqësinë iraniane lidhur me arrestimin e aleatit të tij, ish prokurorin e Tehranit, Saeed Mortazavi.

Ahmadinejad, në komentin e publikuar të martën në ueb-faqen e tij zyrtare, e ka quajtur këtë si një “veprim tejet të ndryrë”.

Zyra e prokurorit të Tehranit ka konfirmuar se Mortazavi është arrestuar të shtunën, por nuk ka dhënë detaje të tjera lidhur me akuzën me të cilën ai është ngarkuar.

Mediat iraniane raportojnë se ai është dërguar në burgun Evin të Tehranit. Mortazavi është suspenduar në vitin 2010 për vdekjen e tre protestuesve anti-qeveritar në një burg në Tehran, raportojnë mediat.

Emri i tij është përmendur gjatë një përleshjeje të së dielës në parlament, në të cilën Ahmadinexhad akuzoi kryetarin e këtij institucioni, Ali Larijani dhe familjen e tij, për përfshirje në korrupsion.

Në komentin e tij, Ahmadinejad ka thënë se gjyqësia ka filluar të të funksionojë si një “biznes familjar”. Ndërkohë kuptohet se Sadegh Larijani, vëllai i kryeparlamentarit Ali Larijani, është kreu i gjyqësisë së vendit. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.