Iran, ekzekutohen pesë kontrabandues droge

23:23 / 2.02.2013

Pesë meshkuj, të dënuar me vdekje për kontrabandë të narkotikëve, janë varur në një burg në provincën jugore iraniane, Kerman.

Të dënuarit janë shpallur fajtorë për kontrabandë të mbi një ton opium. Përveç kësaj, ata kanë pasur me vete edhe armë, kumtuan autoritetet gjyqësore të provincës.

Sipas legjislaturës islame në Iran - Sheriatit, vrasjet, dhunimet, plaçkitjet e armatosura, kontrabanda me narkotikë dhe shkelja e kurorës dënohen me vdekje.

Në Iranin me popullatë 75 milionëshe, i cili është rrugë e rëndësishme për drogën për Evropë dhe Lindjen e Afërt nga Afganistani, janë regjistruar 400 mijë persona të varur nga heroina. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.