Iran: Manovra në Ngushticën e Hormuzit

9:19 / 28.12.2012

Mediat shtetërore në Iran raportojnë se marina e këtij vendi i ka filluar ushtrimet në Ngushticën e Hormuzit, që përdoret për transportin e afro një të tretës së eksportit detar të naftës.

Raportohet se manovrat, me përfshirjen e luftanijeve, nëndetëseve dhe aeroplanëve, kanë filluar të premten në mëngjes.

Manovrat, që do të zgjasin deri të mërkurën e ardhshme, po mbahen në Ngushticën e Hormuzit, Gjirin e Omanit, dhe në pjesët veriore të Oqeanit Indian, raporton Rel.

Gjatë vitit të kaluar, Shtetet e Bashkuara e kanë shtuar praninë detare në rajonin e Gjirit, duke vendosur dy aeroplanbartës luftarakë. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.