Irani instalon centrifuga të reja

15:07 / 13.02.2013

Irani ka bërë të ditur se ka filluar instalimin e centrifugave të reja për pasurimin e uraniumit në objektin Natanz, mirëpo sipas zyrtarëve iranian centrifugat do të përdoren për të pasuruar uranium në nivel të ulët.

Njoftimi vjen përkrah vizitës së një delegacioni të Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore në Teheran, i cili po negocion mundësitë për inspektim të objekteve bërthamore të republikës islamike, transmetojnë mediat.

Por, vëzhguesit druajnë se makinat mund të përshpejtojnë aktivitetin bërthamor të Iranit. Perëndimi dyshon se Irani punon në krijimin e armës atomike, andaj edhe ka miratuar një varg sanksionesh kundër tij.

Zyrtarët iranianë hedhin poshtë akuzat. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.