Ish-policët rusë dënohen për torturë

17:11 / 13.02.2013

Një gjykatë në rajonin Stavropol të Rusisë ka dënuar katër ish-zyrtarë të policisë për torturimin e një të dyshuari.

Gjykata ka gjetur fajtorë të pandehurit për abuzim të detyrës dhe shkaktim me paramendim të lëndimeve trupore.

Ata kanë marrë dënime me burgim prej tre deri në gjashtë vjet.

Shqetësimet rreth torturës policore në Rusi janë ringjallur sidomos vitin e kaluar, kur një person në Tatarstan është rrahur dhe dhunuar me shishe të shampanjës derisa ishte në paraburgim. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.