Ivanov: BE-ja fajtore për dështimin e Samitit të Ohrit (Video)

0:08 / 23.06.2013

Për presidentin George Ivanov zgjidhja e vetme e pranueshme për çështjen e emrit është emri Republika e Maqedonisë në përdorim të përgjithshëm.

Qëndrimin e tillë të prerë Ivanov e ka deklaruar mbrëmë në një emision në televizionin Kanal 5. Edhe përkundër pozicionit të tij të betonuar për këtë çështje, presidenti Ivanov vlerëson se Maqedonia është konstruktive në bisedimet për çështjen e emrit, transmeton Alsat-M.

Madje presidenti Ivanov mbrëmë akuzoi drejtpërdrejtë Bashkimin Evropian si fajtor kryesor për dështimin e samitit të presidentëve në Ohër. Ai ka akuzuar vendet e BE-së se kanë bërë gjithçka që ky samit të anulohet dhe pjesëmarrje e përbashkët historike e Kosovës dhe Serbisë në një samit të mos ndodh në Maqedoni, por në ndonjë vend të Bashkimit Evropian. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.