Izraeli, “boom” i eksportit të armëve më 2012

19:53 / 10.01.2013

Eksportet e materialeve ushtarake izraelite janë rritur me 20 për qind në vitin 2012 për të arritur në shtatë miliardë dollarë, sipas vlerësimeve të Ministrisë së Mbrojtjes, cituar sot nga e përditshmja ''Haaretz''.

Kjo rritje e ndjeshme, pavarësisht recesionit ekonomik botëror, është ndjerë gjithashtu në tregjet amerikane, evropiane dhe juglindjen aziatike, dhe Amerikën Latine.

Performanca e regjistruar vitin e kaluar është influencuar ndjeshëm nga komanda, për afro një miliard dollarë, 30 aeroplanë manovrash të tipit M-346, eksportuar në Itali.

E përditshmja kujton gjithashtu se eksportet e armëve kanë pasur ndryshime të mëdha nga njëri vit në tjetrin.

Pika e fundit kulmore prej shtatë miliardë dollarësh u arrit në vitin 2009-2010 duke i mundësuar shtetit hebre të renditet mes 4-6 prodhuesve më të rëndësishëm të armëve në botë. /Telegrafi/

 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.