Jeremici bluan në Twitter, tallet nga të tjerët

17:44 / 20.12.2012

Diplomati serb dhe presidenti i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Vuk Jeremic, ka krahasuar filmin “The Hobbit” me raportet mes Kosovës dhe Serbisë. Për shkak të krahasime të tilla, ai ishte cak i talljes nga një portal satirik.

"Nuk është Hobbiti i keq. Ia vlen të shihet. Ishte një betejë e shkurtabiqëve të fuqishëm që këmbëngulin ta kthejnë tokën e rrëmbyer të tyre, kundër përbindshmëve dhe kuçedrave të fuqishme”, ka shkruar Jeremici në profilin e tij në Twitter.

Pas postimit, një shfrytëzuese e këtij rrjeti ka thënë: “Po Kosova është Serbi”, për çka Jeremici përgjigjet: “Gjithmonë ka qenë”!

Pasi një përdorues në emër të “komunitetit hobbit” e ka lutur që Asambleja e OKB-së t’i njoh, Jeremici tha: “The Shire (Qarkut tek The Lord of the Rings - v.j.) ndoshta mund të fitojë një autonomi substanciale, se çdo gjë tjetër do të ishte precedent i rrezikshëm për Middle Earth...”!

Për shkak të krahasimeve të tilla, Jeremici u tallë në portalin satirik “News”, gazetarët e të cilit kanë shkruar se ai e ka shkatërruar projeksionin e Hobbitit në New York, sepse gjatë tërë kohëzgjatjes së filmit shikuesve ua ka treguar paralelet tjera me situatën në Kosovë. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.