Kapet rrjeti kriminal italo - shqiptar i kartelave bankare

10:57 / 20.01.2013

Policia italiane ka ndaluar rrjetin kriminal italiano- shqiptar që merrej me falsifikimin e kartelave bankare dhe kryerjen e transfereve ilegale.

Policia italiane theksoi se janë ndaluar dy shqiptarë, ndërsa shtatë veta janë në arrati. Koka e këtij grupi kriminal dyshohet të jetë një italian, i cili organizonte dhe vepronte me grupin në regjionet e Umbria, Piemond dhe Laitum, informon INA.

Për përfshirje në këtë grup dyshohen edhe shtetas të tjerë italian të punësuar në institucione bankare, kreditore dhe ndërmarrje që merren me prodhimin e kartelave. Dy shqiptarët e ndaluar nga policia kanë pranuar se ata merrnin vetëm 6000 euro në muaj për punën e tyre të caktuar që e bënin.

Gjatë këtij operacioni të gjerë, janë ndaluar edhe 13 italian, që nuk kanë pranuar lidhjen e tyre me rrjetin kriminal. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.