Kastrati përgëzon policinë për efikasitet pas shpërthimit në veri

14:42 / 5.02.2013

Drejtuesit e Komunës së Mitrovicës kanë reaguar pas incidentit që ka ndodhur të hënën mbrëma në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës, ku si pasojë e një shpërthimi janë lënduar dy fëmijë të komunitetit serb. Ata kanë dënuar sulmin dhe politizimin e rastit nga drejtuesit e institucioneve paralele serbe në veri.

Kryetari i komunës, Avni Kastrati, përgëzoi efikasitetin e Policisë së Kosovës që ka ndërhyrë shpejt dhe ka bërë të mundur arrestimin e të dyshuarit, që është një person i komunitetit serb, fqinj me familjen e dëmtuar.

“Efikasiteti i organeve te rendit është përgjigja më e mirë që mund t’u jepet përpjekjeve të strukturave ilegale për të politizuar raste të ndjeshme sikur ky i fundit, ku janë lënduar dy fëmijë”, tha ai.

Ndërsa, drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim, Behxhet Bala, i cili gjatë natës ka qëndruar në Lagjen e Boshnjakëve, tha se situata ka qenë shumë e tensionuar.

“Banorët kanë qëndruar zgjuar gjatë gjithë natës nga frika e eskalimit të situatës”, tha Bala.

Sipas tij, strukturat e rendit duhet të shtojnë masat e sigurisë, meqë ditëve të fundit ka një valë incidentesh në veri, të cilat e kanë bërë shumë të ndjeshme situatën. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.