Kili dhe Argjentinë, frikë nga vullkani

9:10 / 23.12.2012

Autoritetet në Argjentinë dhe Kili kanë vënë alarmin pasi aktiviteti i vullkanit Copahue ka pësuar rritje.

Mali ka nisur të nxjerrë tym dhe gazra duke bërë që shumë banorë të zonës të largohen nga shtëpitë e tyre. Vullkani ndodhet në kufirin mes dy vendeve amerikano-latine.

Hiri ka mbuluar fshatrat Caviahue dhe Zapala. Banorët që ende nuk kanë braktisur shtëpitë, janë paralajmëruar që të bëjnë kujdes dhe të jenë gati për evakuim në çdo kohë.

Edhe avionët që fluturojnë në afërsi të Copahues janë paralajmëruar. Vitin e kaluar u anuluan qindra fluturime për shkak të shpërthimit të vullkanit Puyehue, në Kili. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.