Klinika kineze “infektoi” pacientët

9:42 / 5.02.2013

Mediat shtetërore kineze thonë se 95 persona janë shtruar në spital, pasi një klinikë private iu dha atyre injeksione, që dyshohet të kenë qenë të kontaminuara me hepatit C, njofton AP.

Agjencia zyrtare e lajmeve, Xinhua tha se policia ka arrestuar një kirurg në një klinikë në provincën Liaoning.

Zyrtarët e qytetit Donggang thanë se 120 pacientë, të cilët janë trajtuar në atë klinikë, janë duke u ekzaminuar dhe 95 nga ta i janë nënshtruar trajtimit të mëtejmë në spital, transmeton “Evropa e Lirë”.

Xinhua tha të martën se autoritetet vendore janë informuar se pacientët mund të jenë infektuar dhe çështja është ende duke u hetuar.

Virusi i hepatitit C, shkakton sëmundje të mëlçisë, që mund të variojë nga një formë e butë e sëmundjes që zgjat disa javë deri në një gjendje të rëndë, që mund të çojë në cirozë të mëlçisë ose kancer të mëlçisë. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.