Komuna e Prishtinës: Do t’i luftojmë me ngulmë dukuritë negative

14:47 / 5.01.2013

Drejtoria i Inspektoratit të Komunës së Prishtinës, synon sivjet kontrollin e shtuar të ndërtimeve pa leje, largimin e operatorëve ilegalë dhe dukuri të tjera që prishin imazhin e kryeqytetit.

Vitin që shkoi, kjo drejtori e ka mbyllur me një numër të madh të aktiviteteve. Drejtori, Muhamet Gashi, thotë se kanë bërë rreth 100 rrënime të objekteve të ndryshme.

Sivjet Inspektorati i Komunës së Prishtinës, synon që t’i luftojë më me ngulmë të gjitha dukuritë negative që prekin drejtpërdrejt jetën e qytetarit. Gashi shpreson se ky vit do të jetë dhe më produktiv në rrënimin e objekteve të nderuara pa leje, si dhe në evitimin e dukurive tjera të paligjshme.

Në një intervistë për “Radio Kosovën”, ai thotë se Drejtoria komunal i Urbanizimit është treguar mjaftë efikas në punën e vet, duke përshpejtuar procedurën e dhënies së lejeve për ndërtimin e objekteve kolektive.

Vetëm gjatë vitit të kaluar, Gashi tha se janë bërë rreth 100 rrënime të ndryshme, 320 lirime të hapësirave publike, si janë larguar nga rruga mbi 500 automjete të cilat kanë operuar ilegalisht nëpër rrugët e kryeqytetit. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.