Konfirmohet prania e rritur e Aflatoksinës M1

9:28 / 18.02.2013

Hulumtimet laboratorike të zbatuara në Maqedoni në produktet e prodhuesit kroat "Dukat" konfirmuan se në qumështin "Lagano jutro" ka prani të rritur të aflatoksinës M1.

Siç njoftoi Agjencia e ushqimit dhe veterinarisë, rezultatet e marra nga hulumtimet laboratorike të zbatuara nga Fakulteti i Mjekësisë veterinare, konfirmuan rritjen e pranisë të aflatoksinës M1 me vlerën mesatare nga 0.152 mikrogramë për kilogram. Bëhet fjalë për mostrat e analizuara prej 360 litra qumësht në kuti nga ky brend, që ndodhen mbi mbikëqyrjen në magazinën e importit, respektivisht që nuk lëshohen në qarkullim.

Këto sasi, siç qëndron në njoftim, me urdhrin e Agjencisë do të shkatërrohen. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.