Kosova vendos marrëdhëniet diplomatike me Kuvajtin

17:24 / 16.01.2013

Të martën në Tiranë, është nënshkruar marrëveshja e përbashkët për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Shtetit të Kuvajtit.

Ambasadori i Republikës së Kosovës në Tiranë, Sylejman Selimi, i mandatuar nga Qeveria e Kosovës dhe ambasadori i Kuvajtit në Tiranë, Najeeb Abdulrahman Al- Bader, nënshkruan marrëveshjen për themelimin e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet dy shteteve.

Në njoftimin e lëshuar nga MPJ thuhet se marrëveshja ka për qëllim promovimin e marrëdhënieve të miqësisë dhe bashkëpunimit ndërmjet popujve të të dy vendeve përkatëse në fushën politike, ekonomike dhe kulturore, si në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar.

Të dy ambasadorët u shprehën të bindur se vendosja e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet dy shteteve u shërben interesave kombëtare të të dyja vendeve.

Gjithashtu, u konfirmua angazhimi reciprok, në mbështetje të parimeve të Kombeve të Bashkuara, në konsolidimin e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.