Kosova vetëm me një zonë zgjedhore

14:43 / 4.02.2013

Ka përfunduar takimi i liderëve politik për reformë zgjedhore duke sjellë një marrëveshje që Kosova të ketë vetme një zonë zgjedhore, ndërsa për listat e hapura, përbërjen e KQZ-së dhe pragun zgjedhor ka mbetur të diskutohet në ditë e ardhshme.

Kryeministri Thaçi , pas takimit, i pyetur për koalicionin që nuk është arritur në mes AAK-së dhe PDK-së , ka deklaruar se sot në mëngjes kanë mbajtur një takim me liderin e AAK-së dhe janë pajtuar që të vazhdojnë bashkëpunimin në proceset e ardhshme, raporton KosovaPress.

Hashim Thaçi, Isa Mustafa dhe Behgjet Pacolli dukeshin në disponim, ndërsa Thaçi ka theksuar se do të respektohet marrëveshja e prillit 2011, sipas së cilës parashihej reforma zgjedhore e kushtetuese si dhe mbajtja e zgjedhjeve nacionale dhe presidenciale, njofton "Express".

Ndërkohë, nënkryetari i AAK-së Blerim Shala, partia e te cilit sot dështoi të bëjë marrëveshje koalicioni me PDK-në, është larguar menjëherë pas përfundimit të takimit. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.