KQZ nuk ka vendosur ende për regjistrimin e lëvizjes islame “Bashkohu”

23:06 / 11.02.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka vendosur ende për regjistrimin e lëvizjes islame “Bashkohu” si parti politike në Kosovë. Kurse udhëheqës të kësaj lëvizjeje thonë se po tentojnë të bëhen pjesë e institucioneve për mbrojtjen e të drejtave të myslimanëve.

Fuad Ramiqi, ka vendosur të mos drejtojë partinë, të cilën do ta udhëheqë Arsim Krasniqi. Në statutin dhe programin e kësaj partie nuk flitet për orientimin politik të partisë, por qartësohet, ndër të tjera, se parim themelor i disiplinës në lëvizje është përmbajtja e normave morale të mbështetura në parimet hyjnore, transmeton Koha.net.

As neni 8 i Kushtetutës së Kosovës, për udhëheqësit e kësaj lëvizjeje islame, nuk paraqet ndonjë problem.

Sipas këtij neni, Republika e Kosovës është shtet laik dhe neutral në çështje të besimeve fetare.

Një parti e tillë, e mbështetur në ideologji fetare, vlerësohet e panevojshme për skenën politike në Kosovë. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.