Kurrikula e përbashkët Kosovë-Shqipëri në vitin shkollor 2015/16

19:39 / 11.02.2013

Pas abetares së përbashkët Shqipëri-Kosovë, në vitin e ardhshëm shkollor edhe teksti i Historisë dhe Gjuhës Shqipe do të jenë të njëjta.

Ministria e Arsimit të Shqipërisë, bën të ditur se Shqipëria dhe Kosova po punojnë për kurrikula të përbashkëta shkollore për të gjithë sistemin parauniversitar, nga programet e klasës së parë deri në klasën e nëntë, transmeton BW.

Me njësimin e programeve mësimore do të njësohen të gjitha tekstet. Fillimisht po punohet me programet e tekstet e Historisë dhe Gjuhës dhe më pas kurrikula do të zbatohet në shkollat shqiptare në vitin shkollor 2015- 2016.

Ministritë e Arsimit të dy vendeve po punojnë për të shmangur edhe problemet që mund të sjellë përshtatja e dy sistemeve të parauniversitarit, pasi sistemi i Shqipërisë është i ndarë tre plus gjashtë, ndërsa në Kosovë ky sistem është pesë plus katër. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.