Lavrov: Armatimi kimik i Sirisë nën kontroll

19:45 / 22.12.2012

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, thotë se armatimi kimik i Sirisë “tash për tash”, është i sigurt dhe nën kontrollin e qeverisë.

Këto komente ai i bëri mbrëmë vonë në aeroplanin e tij, derisa kthehej nga samiti Bashkimi Evropian – Rusia në Bruksel.

Lavrov tha se “asnjëra palë nuk do ta fitoj” luftën në Siri dhe ka shtuar se presidenti Bashar al-Assad, nuk do të tërhiqet, edhe nëse për këtë bëjnë presion Moska dhe Pekini, transmeton Rel.

Lavrov theksoi se Rusia i ka hedhur poshtë kërkesat e disa vendeve të paspecifikuara, për t’i ofruar azil presidentit Assad, nëse ai largohet nga Siria.

Ai më tutje u tha reporterëve se “sponsorët perëndimorë” të opozitës siriane, po e humbin kontrollin ndaj saj. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.