Mali: Trupat franceze në luftime direkte kundër rebelëve islamikë

9:41 / 17.01.2013

Trupat franceze janë angazhuar në beteja direkte kundër rebelëve islamikë nëpër rrugët e qytetit Diabaly që ndodhët në pjesën qendrore të Malit.

Luftimet e së mërkurës filluan pasi që trupat franceze filluan operacionin e tyre të parë tokësor.

Franca ka intervenuar në ish koloninë e saj afrikane gjatë ditës së premte me kërkesë të kësaj të fundit, për të ndalur avancimin e islamistëve drejtë kryeqytetit Bamako, transmeton Rel.

Konflikti në Mali ka ngritur shqetësimet e një radikalizimi islamik nëpër Afrikën Perëndimore, ndërsa druhet se islamistët e kërcënuar do të marrin hak për ndërhyrjen franceze.

Ndërkohë, në Algjeri gjatë ditës së mërkurë, militant islamik kanë vrarë dy veta dhe disa të tjerë i kanë marr peng gjatë një sulmi në një uzinë gazi.

Një grup i lidhur me al-Qaeda, ka marr përgjegjësinë për këtë sulm, dhe thanë se ky grup kishte ardhur nga Mali verior që ta kryejë këtë sulm. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.