Maqedoni, arrestohen 18 persona për trafik me drogë (Video)

19:05 / 9.01.2013

Policia ka arrestuar gjatë aksionit të djeshëm në bashkëpunim me Policinë gjermane dhe austriake gjithsej 18 persona, dhe është në kërkim të 4 të tjerëve.

Ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankulovska, ka informuar se janë siguruar prova për 43 persona për përfshirjen e tyre në tregtinë me heroinë.

Në aksionin e koduar “Dirigjenti”, janë sekuestruar gjithsej 13.5 kilogramë heroinë dhe rreth 2 kilogramë kokainë.

Paralelisht, Policia austriake ka zhvilluar atje aksionin për arrestimin e 18 personave, ndërsa ka sekuestruar rreth 10 kilogramë heroinë, transmetojnë mediat.
Drejtor i Byrosë për Siguri Publike, Ljupco Todorovski, ka sqaruar se në Maqedoni kishin funksionuar tre grupe kriminale - në Haraçinë të Shkupit, Veles dhe Kumanovë.

Sipas tij, organizatorët e trafikut me drogë kishin rekrutuar djem të rinj të panjohur për Policinë, dhe më pas i kishin trajnuar dhe pajisur me dokumente udhëtimi bullgare për të udhëtuar drejt Vjenës ku kanë operuar.

Aksioni i djeshëm është vazhdim i aksionit “Dirigjent” për arrestimin e pjesëtarëve të së a.q. Mafia e Frankfurtit. /Telegrafi/
  

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.