Marinsi amerikan pranon se kishte urinuar mbi kufomat e talebanëve

11:23 / 17.01.2013

Një marins amerikan, ka pranuar se kishte urinuar mbi trupat e vdekur të talibanëve në Afganistan.

Rreshteri Edward Deptola tha se ai e dinte se përdhosja e kufomave dhe paraqitja në “fotografi si një trofe” ishin gabim, por ai nuk ofroi asnjë sqarim për sjelljen e tij gjatë seancës së gjyqit ushtarak në kampin Lejeune të Karolinës së Veriut.

Edhe pse kryetari i trupit gjykues në gjyqin e Deptola kishte rekomanduar një dënim më të ashpër, dënimi maksimal me të cilin ai do të përballet sipas kushteve të një marrëveshjeje paraprake është ulje në gradë ushtarake. /Rel/Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.