Mbi 30 të vrarë nga sulmet në Irak

15:14 / 16.01.2013

Zyrtarët irakianë kanë njoftuar se nga disa sulme në pjesën veriore të Irakut dhe në kryeqytetin Bagdad, të mërkurën janë vrarë mbi 30 persona.

Në qytetin e përzier etnik Kirkuk, nga dy sulme me makina-bomba në të njëjtën lagje, janë vrarë së paku 21 vetë dhe plagosur afro 190.

Njëri ishte sulm vetëvrasës, raportojnë mediat.

Në qytetin tjetër, Tuz Khurmatu, afro 75 kilometra nga Kirkuku, nga sulmi vetëvrasës me bombë janë vrarë dy vetë dhe janë plagosur 26 të tjerë.

Nga tri sulme të ndara në Bagdad janë vrarë pesë vetë.

Qyteti Kirkuk, i pasur me naftë, që gjendet 300 kilometra në veri të Bagdadit, është i banuar me popullatë të përzier arabe, kurde dhe turkomane.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulme. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.