Monti e refuzon ofertën e Berlusconit për koalicion

15:08 / 23.12.2012

Kryeministri italian në dorëheqje, Mario Monti, thotë se ai nuk do ta pranojë ofertën e ish kryeministrit Silvio Berlusconi për koalicion, për zgjedhjet parlamentare, që pritet të mbahen aty kah fundi i muajit shkurt.

Në një konferencë për gazetarë, sot në Romë, Monti tha se ai do ta shqyrtonte pjesëmarrjen në garë nëse këtë do ta kërkonte ndonjë “forcë kredibile politike”.

Ai poashtu theksoi se do ta shqyrtojë edhe ndonjë ftesë eventuale për të punuar në qeverinë e re pas zgjedhjeve, transmeton TCH.

Monti ka shfaqur shpresën se agjenda e tij e reformave do të vazhdojë edhe pas zgjedhjeve të reja.

Ai ka dhënë dorëheqje më 21 dhjetor, pasi qeveria e tij e humbi mbështetjen e Partisë Popullore të Lirisë, së udhëhiqet nga Berlusconi.

Presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano, e ka shpërndarë parlamentin dhe ka kërkuar që Monti ta vazhdojë punën e tij si kryeministër deri pas zgjedhjeve. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.