Në SHBA, 349 ushtarakë të vetëvrarë

18:16 / 15.01.2013

Shtohen vetëvrasjet në Ushtrinë Amerikane. Sipas Pentagonit janë 349 ushtarakë, burra e gra që kryen vetëvrasjen vitin e kaluar, shifra më e lartë se numri i trupave të vrarë në luftime.

Numri është rritur nga 301 të vetëvrarë në 2011. Sekretari Amerikan i Mbrojtjes, Leon Paneta i cilësoi “epidemike”, prirjen që Pentagoni nuk është në gjendje ta kontrollojë, transmeton TCH.

Udhëheqësit ushtarake amerikane vendosen në krye të përparësive, parandalimin e vetëvrasjeve. Për ekspertet, shkaku kryesor është stresi dhe alkooli.

Sipas tyre, shumë ushtarë, marinarë dhe marinsa u përballen me një të ardhme të pasigurt, pas përfundimit të Luftës në Irak apo Afganistan, që do të përfundojë vitin e ardhshëm. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.