OVL E UÇK-së proteston kundër EULEX-it

20:39 / 5.12.2012

Organizata e Veteranëve dhe Luftëtarëve të UÇK-së së bashku me shoqatat e tjera të dala nga lufta do të mbajnë protestë të premten, për të kundërshtuar kështu edhe njëherë arrestimin e Fatmir Limajt e të bashkëluftëtarëve të tjerë në rastin “Kleçka”.

Kryetari i kësaj organizate, Muharrem Xhemajli tha se protesta do të jetë paqësore dhe do të mbahet para objektit të EULEX-it. Ai edhe një herë arrestimin e ish-bashkëluftëtarëve e ka quajtur të montuar politikisht, duke thënë se EULEX-i e ka huq misionin e tij në Kosovë.

OVL e UÇK-së i bën thirrje këtij misioni që të distancohet nga përpjekjet për të njollosur luftën e drejtë të UÇK-së dhe të tërhiqet nga akuzat që, sipas tyre, ato kanë marrë përgjigje nga Tribunali i Hagës.

Ata e kanë akuzuar EULEX-in se nuk po bën asgjë në veriun e vendit, prandaj po mundohet ta arsyetojë praninë në Kosovë me arrestime të tilla. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.