Pacolli në Cape Verdes merr premtime për njohje

18:07 / 7.02.2013

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka vizituar shtetin Cape Verdes, ku është pritur në një takim nga kryeministri i këtij shteti Jose Maria Neves, me të cilin ka diskutuar për fillimin e ndërtimit të marrëdhënieve ndërshtetërore ndërmjet dy vendeve

Sipas Pacollit, fakti që Kosova dhe Serbia janë duke zhvilluar dialog për normalizimin e marrëdhënieve, nënkupton pranimin e realitetit të ri dhe fillimin e një faze të re të raporteve fqinjësore në rajonin e Ballkanit.

Në këtë kontekst, Pacolli ka kërkuar nga autoritetet e Cape Verdes që të procedojnë me njohjen formale të Republikës së Kosovës.

Në anën tjetër, kryeministri Neves ka vlerësuar angazhimin e zëvendëskryeministrit të Kosovës dhe ka premtuar se shteti i tij shumë shpejt do të rreshtohet në radhën e vendeve që kanë njohur shtetin e Kosovës, duke e pasuar këtë me lidhjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet dy vendeve. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.